Top

Vieną vazą pagaminti reikia net 7 stiklo meistrų, 12 darbo etapų, 1100 °C ir 30 valandų: unikalūs kadrai iš stiklo gamyklos

Tekstas: www.vmgonline.lt, nuotraukos: Valerija Stonytė

„iittala“ – turbūt daug kam žinomas prekinis ženklas dėl savo unikalių dizaino gaminių, o kai kuriems ir nuolatinis palydovas darbe: nuo taurių iki lėkščių ir net vazų.

VMG komanda viešėjo „iittala“ gamykloje Suomijoje ir pasidalino kadrais, kaip gimsta didelio populiarumo sulaukiantys „iittala“ stiklo dirbiniai ir, žinoma, garsioji dizaino ikona – Alvar Aalto vaza. Beje, su šia vaza ir kitais specifiniais gaminiais buvo galima susipažinti ir lietuviškuose „30“ geriausiųjų restoranų rinkimuose šį pavasarį.

Vienas didžiausių šiuolaikinės architektūros ir skandinaviškojo dizaino kūrėjų Alvar Aalto teigė, kad dizainas turi išgyventi kasdienius iššūkius ir pokyčius laike taip, kad nepakitęs gyvuotų keičiantis trumpalaikėms madoms ir būtų perduodamas iš kartos į kartą. Jo žodžiai buvo pranašiški.

Iki šiol niekas aiškiai nežino, kas konkrečiai įkvėpė Alvar Aalto sukurti būtent tokią vazos formą, kurios nesumaišysi su jokia kita. Alvar iš tiesų galėjo būti įkvėptas ežerų, pakrančių linijų, nuostabaus Suomijos kraštovaizdžio. Nepaisant to, ką kiekvienas iš mūsų pamatome žvelgdami į šią gyvasties kupiną modelį ir besikeičiančias spalvas, forma ir dizaino idėja išlieka originali.

Vieną vazą pagaminti reikia net 7 patyrusių stiklo meistrų, 12 darbo etapų, 1100 °C ir 30 valandų

Tik iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad gamykloje indai gimsta greitai ir be didelių pastangų, didžiąją dalį darbo patikint technologijoms. Iš tiesų viskas kur kas sudėtingiau. Pagaminti vienai unikaliai Aalto vazai reikia tikrai didelės komandos ir ypatingų sąlygų: net 7 patyrusių stiklo meistrų, 12 darbo etapų, 1100 °C ir tai užtrunka 30 valandų.

Gamyklos darbuotojai, nuo stiklo amatininkų iki produktų kokybės tikrintojų, žino – kiekvienas jų žingsnis ar veiksmas, atliekamas pagal griežtą instrukciją, bet nepamirštant kūrybos, galiausiai virs dizaino šedevru.

„iittala“ gamykla – tarsi didelis gyvas organizmas. Kiekvienas jos narys dirba dėl vienintelio tikslo – kad „iittala“ produktų gerbėjai visame pasaulyje galėtų džiaugtis unikaliais indais ir dizaino puošmenomis.

Anksčiau vaza lieta iš ežere mirkyto ąžuolo formoje

Nors gamykloje laikomasi ilgamečių gamybos tradicijų, kai kurie pokyčiai – neišvengiami. Pavyzdžiu, anksčiau Alvar Aalto vaza buvo liejama iš ežere mirkyto ąžuolo pagamintoje formoje, dabar ši forma gaminama jau iš plieno.

Fabrike taip pat darbuojasi „iittala“ kokybės inspekcija, kuri kruopščiai tikrina kiekvieną gaminį. Pamačius nors menkiausią trūkumą ar neatitikimą aukščiausiems kokybėms standartams, gaminys sudaužomas ir keliauja į specialią brokui skirtų šiukšlių dėžę.