Top

Niša – šefams ir virėjams pasireikšti, o įmonėms – nepamiršti socialinės atsakomybės

Tekstas: Urtė Mikelevičiūtė

Diskusijos po įsigaliojusios naujos vaikų maitinimo tvarkos mokyklose ir darželiuose netyla. Aiškėja, kad su naujovėmis nespėja ne tik dalis maistą tiekiančių įmonių, darželių bei mokyklų virtuvių darbuotojų, bet ir tėvai. Alfas Ivanauskas su VMG komanda kviečia jungtis prie naujos iniciatyvos ir kurti pokyčius patiems.

„Mes kviečiame jungtis prie iniciatyvos, kurios tikslas – edukuoti visus, tėvus, mokytojus, mokyklų ir darželių virtuvių darbuotojus bei pačius vaikus, apie teisingą mitybą. Pasikeitus įstatymams mes tik girdime, kaip visi piktinasi nauja tvarka, tačiau kaip visada niekas nesiima aktyvių veiksmų. Tad nusprendėme suvienyti šefus, maitinimo įstaigas bei Lietuvos įmones, galinčias prisidėti prie šio projekto įgyvendinimo“, – sakė Alfas Ivanauskas, VMG vadovas, Vilniaus Jono Basanavičiaus progimnazijoje vykusioje spaudos konferencijoje.

Spaudos konferencijoje vieninga ekspertų nuomonė – iniciatyva būtina

Pirmasis iniciatyvos etapas truks 7 dienas. Jo tikslas – suburti visus norinčius, kurie jau dabar gali registruotis www.vmgmaster.lt/iniciatyvair prisidėti prie skanios Lietuvos vaikų vaikystės. Antrajame etape planuojamos paskaitos, seminarai, konferencijos visose Lietuvos apskrityse.

Surengtoje spaudos konferencijoje, kurioje dalyvavo net 6 skirtingų sričių specialistai, tėvai ir mokyklos atstovai, buvo vienareikšmiškai nuspręsta, jog tokia iniciatyva yra tiesiog privaloma. Nors mokyklos laukė iniciatyvos iš pačios šefų bendruomenės, tačiau jos trūksta iki šiol.

„Mes privalome garsiai kalbėti apie vaikų persivalgymo ir nutukimo problemas. Jau dabar Lietuva priskiriama prie vidutiniškai nutukusių šalių. Sveikas maistas ne tik gali būti, bet ir yra skanus. Tačiau reikia jį sujungti su meistrų kūryba ir patiekti skaniai bei estetiškai“, – komentavo dr. Artūras Sujeta, žinomas sveikos gyvensenos ir mitybos specialistas.

Doc. Edita Gavelienė, gydytoja dietologė, džiaugiasi, kad valstybė atkreipė dėmesį į vaikų mitybos problemas. „Įstatymas yra teisingas ir tinkamu laiku, bet jam būtinas pereinamasis periodas, kurio metu privalome aiškinti ir pasakoti visiems – tėvams, vaikams, mokytojams – ne tik tai, ko nevalgyti, bet ką valgyti ir kodėl tai reikia valgyti“, – dalijosi įžvalgomis gydytoja.

Simonas Urbonas, 3 vaikų tėtis, „SUPER TĖVAI“ įkūrėjas, žinomas dėl aštrių pasisakymų šia tema socialinėje erdvėje, teigė, jog įsigaliojus naujai tvarkai buvo žadėta, kad bus pagalbos iš šalies.

Tikėjosi paramos, bet jos nesulaukė

„Tikėjomės šefų ir virėjų bendruomenės paramos, receptūrų ir idėjų, tačiau jos mūsų nepasiekė. Tad būtina imtis veiksmų ir kalbėti ne tik apie mokyklas, bet ir darželius bei pačių tėvų požiūrį“, – pasakojo tėtis, pabrėždamas, kad pats sekmadieniais perka vaikams dešreles, nes jie jų pirmą kartą paragavo darželyje ir dabar nori.

5 vaikus auginanti mama Daiva Kalindrienė su šeima yra gyvenusi ne vienoje Europos šalyje, taip pat Amerikoje. Jos teigimu, Lietuvos situacija nėra tokia bloga, palyginti su užsienio šalimis.

„Mūsų vaikai valgo gana sveikai. Sveikos mitybos taisykles būtina diegti nuo pat mažų dienų ir tai reikia pradėti daryti namie. Beje, švietimas būtinas, nes laikas mokyklose yra sustojęs, o ilgą laiką dirbantys virėjai ir virėjos tiesiog neturi idėjų, kaip tą maistą patiekti įdomiai. Juk vaikai nevalgys tiesiog padėto virto brokolio. Reikia viską integruoti protingai. Negalima ir visiškai atitraukti vaikų nuo galimybės pasilepinti ir ne itin sveikais malonumais. Juk namie kartais duodame ledų ar picos, kodėl gi mokyklose vieną kartą per mėnesį nepadarius ledų dienos“, – savo įžvalgomis dalijosi D. Kalindrienė.

Jurgita Nemanienė, Vilniaus Jono Basanavičiaus progimnazijos direktorė, džiaugiasi visomis iniciatyvomis, tačiau taip pat pabrėžė, kad negalima pamiršti dar vieno svarbaus faktoriaus – mažiausios kainos kriterijaus.

„Labai džiaugiamės, kad „Virtuvės mitų griovėjų“ komanda ėmėsi veiksmų, ir be galo palaikome tokią iniciatyvą. Mes patys subūrėme Maisto ir veterinarijos tarnybos specialistus, Sveikatos apsaugos ministerijos atstovus, Švietimo departamentą, asociaciją ir pradėjome įgyvendinti projektą dėl viešųjų pirkimų tvarkos. Situacija tokia, jog maisto tiekėjams teikiant pasiūlymus pasirenkami tie, kurie siūlo mažiausią kainą. Tokiu atveju pamirštama kokybė. Reikia rinktis optimalų variantą – kainos ir kokybės santykį“, – įsitikinusi J. Nemanienė.

PRISIDĖKITE PRIE INICIATYVOS:

Iniciatyva